Logo Ocalić Pamięć

Niusia (Bronisława) Horowitz-Karakulska

Projekt „Ocalić pamięć” to cykl wywiadów filmowych ze świadkami historii z lat 1939-1956. Powstał aby zachować pamięć o bohaterkach i bohaterach z tego okresu i zapisać ich doświadczenia.

Bohaterką filmu jest Niusia (Bronisława) Horowitz-Karakulska, ocalona przez Oskara Schindlera. Córka Reginy z Rosnerów i Dawida, była więźniarka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Plaszow, Auschwitz-Birkenau i Brünnlitz.

Kobieta ma 83 lata i jest ujęta do pasa. Ma krótkie siwe włosy, wąskie usta i pomalowane rzęsy. Ubrana w biały golf i czarno-biały żakiet. Siedzi na kremowym, skórzanym krześle, na tle brązowej kotary.

W trakcie trwania filmu pokazuje materiały z prywatnego archiwum, zdjęcia rodzinne oraz dokumenty. Na zakończenie filmu pojawia się czarna plansza z niebieskim logo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz białe logo Fabryki Emalia Oskara Schindlera Lipowa 4. Na dole adres strony internetowej: www.ocalicpamiec.mhk.pl i rok produkcji – 2013.

Niusia (Bronisława) Horowitz-Karakulska

Niusia z mamą Reginą, Kraków, 1934, wł. Niusi Horowtiz-Karakulskiej
Krakowska Orkiestra Salonowa Henryka Rosnera, Kraków, lata 30. XX w., wł. Niusi Horowtiz-Karakulskiej
Babcia Niusi – Sara Horowitz (1888−1862), Kraków, 1946, wł. Niusi Horowtiz-Karakulskiej
Dziadek Niusi – Szachne Horowitz (1888−1954), Kraków, 1946, wł. Niusi Horowtiz-Karakulskiej
Niusia Horowitz-Karakulska, Roman Liebling (później Polański), Ryszard Horowitz i Roma Ligocka na Wawelu, Kraków, 1946, wł. Niusi Horowtiz-Karakulskiej
Niusia Horowitz i Stella Müller, Zakopane, 1950, wł. Niusi Horowtiz-Karakulskiej
Rodzina Horowitzów, od lewej siedzą: Sara, Regina i Dolek, stoją: Szachne, Niusia i Ryszard, Kraków, 1955, wł. Niusi Horowtiz-Karakulskiej
Niusia Horowitz-Karakulska z córką Magdą, Kraków, 1962, wł. Niusi Horowtiz-Karakulskiej
PL
Skip to content