Logo Ocalić Pamięć

Projekt „Ocalić pamięć” to cykl wywiadów filmowych ze świadkami historii z lat 1939-1956. Powstał aby zachować pamięć o bohaterkach i bohaterach z tego okresu i zapisać ich doświadczenia.

Na początku filmu pojawiają się logotypy: Muzeum Historii Polski, przedstawiający żółtą koronę, szare skrzydła i czerwoną literę “P” z polską flagą pośrodku oraz Patriotyzmu Jutra, na którym widzimy czarną literę “P”. Pod ikonami widnieje biały napis: Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Bohaterem filmu jest Henryk Meller. Urodził się w 1931, a zmarł w 2023 roku. Jako dziecko został zmuszony do samodzielnego ukrywania się na aryjskich papierach. Był papierosiarzem z Dworca Głównego.

Mężczyzna, mający 83 lata ujęty jest do pasa. Ma siwe włosy, wąskie usta. Ubrany jest w czerwono-szarą, kraciastą koszulę i czerwony niezawiązany szalik. Siedzi na krześle w pokoju, na tle długiej, brązowej kotary.

W trakcie trwania filmu pokazywane są zdjęcia obrazujące opisy bohatera, a także materiały z jego prywatnego archiwum, takie jak zdjęcia rodzinne.

Na zakończenie filmu pojawia się czarna plansza z niebieskim logo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz białe logo Fabryki Emalia Oskara Schindlera Lipowa 4. Na dole adres strony internetowej: www.ocalicpamiec.mhk.pl i rok produkcji – 2013.

Henryk Meller

Henryk Meller z kolegami, po lewej Marian Bisztyga, po prawej Halpern, Kraków, po 1947 r., wł. Henryka Mellera
PL
Skip to content