Logo Ocalić Pamięć

Józef Ostafin

Projekt „Ocalić pamięć” to cykl wywiadów filmowych ze świadkami historii z lat 1939-1956. Powstał aby zachować pamięć o bohaterkach i bohaterach z tego okresu i zapisać ich doświadczenia.

Na początku filmu pojawiają się logotypy: Muzeum Historii Polski, przedstawiający żółtą koronę, szare skrzydła i czerwoną literę “P” z polską flagą pośrodku oraz Patriotyzmu Jutra, na którym widzimy czarną literę “P”. Pod ikonami widnieje biały napis: Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Bohaterem filmu jest Józef Ostafin, urodzony w 1894, zmarły w 1947 roku. Był legionistą, powstańcem śląskim, posłem na Sejm II RP, żołnierzem ZWZ-AK, ps. „Chudy” i „Miłosz”. Po wojnie był działaczem organizacji Wolność i Niezawisłość (WiN). Został skazany na śmierć przez reżim komunistyczny.

O jego losach opowiada córka – Jadwiga Martynowa. Kobieta znajduje się w pokoju, a za nią wisi obraz oprawiony w grubą, pozłacaną ramę. Obok widać część zielonej kanapy, przykrytej od góry żółtą narzutą. Kobieta ma około 80 lat i jest ujęta do ramion. Jej włosy są siwe i spięte. Ubrana jest w czarną, materiałową koszulę w białe grochy oraz biały naszyjnik z kulek.

W trakcie trwania filmu pokazuje materiały z prywatnego archiwum, zdjęcia rodzinne oraz dokumenty ojca. Na zakończenie filmu pojawia się czarna plansza z niebieskim logo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz białe logo Fabryki Emalia Oskara Schindlera Lipowa 4. Na dole adres strony internetowej: www.ocalicpamiec.mhk.pl i rok produkcji – 2013.

Józef Ostafin

Kazimiera Ostafin, żona Józefa, lata 30. w., wł. prywatna
Rodzina Ostafinów, 1938 r., wł. prywatna
Józef Ostafin, Lwów 1935 r., wł. prywatna
Józef Ostafin, ok. 1930 r., wł. prywatna
Legitymacja Związku Strzeleckiego Józefa Ostafina, 1932 r., wł. prywatna
Legitymacja Virtuti Militari Józefa Ostafina, 1933, wł. prywatna
Legitymacja poselska Józefa Ostafina, 1935 r., wł. prywatna
Józef Ostafin (drugi od prawej), Sielce, ok. 1942 r., wł. prywatna
Józef Ostafin z rodziną, z czasów ukrywania się przed gestapo, Kalwaria Zebrzydowska 1943–1945 r., wł. prywatna
Jadwiga Ostafin, córka Józefa, Kraków 1947 r., wł. prywatna
Józef Ostafin, po aresztowaniu, Kraków 1946 r., wł. prywatna
PL
Skip to content