Logo Ocalić Pamięć

Projekt „Ocalić pamięć” to cykl wywiadów filmowych ze świadkami historii z lat 1939-1956. Powstał aby zachować pamięć o bohaterkach i bohaterach z tego okresu i zapisać ich doświadczenia.

Na początku filmu pojawiają się logotypy: Muzeum Historii Polski, przedstawiający żółtą koronę, szare skrzydła i czerwoną literę “P” z polską flagą pośrodku oraz Patriotyzmu Jutra, na którym widzimy czarną literę “P”. Pod ikonami widnieje biały napis: Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Bohaterem filmu jest Henryk Munch. Urodził się w 1906, a zmarł w 1968 roku. Żołnierz ZWZ–AK, ps. „Mnich”, działacz Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, depozytariusz dokumentów katyńskich, więzień polityczny reżimu komunistycznego, został zrehabilitowany w 1992 roku. Po wojnie był działem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość, ps. „Miśniak” i historykiem, urbanistą oraz archiwistą. Jego historię opowiada syn – Stefan Munch.

Mężczyzna jest ujęty do ramion. Jest w wieku około 70-80 lat. Ma siwe włosy i łagodny owal twarzy. Ubrany jest w szarą koszulę i okulary.

W trakcie trwania filmu pokazuje materiały z prywatnego archiwum, takie jak zdjęcia rodzinne. Na zakończenie filmu pojawia się czarna plansza z niebieskim logo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz białe logo Fabryki Emalia Oskara Schindlera Lipowa 4. Na dole adres strony internetowej: www.ocalicpamiec.mhk.pl i rok produkcji – 2013.

Henryk Műnch

Henryk Münch, przed Archiwum Akt Dawnych, przenoszenie zbiorów oo. benedyktynów z Tyńca przed wkroczeniem Armii Czerwonej, Kraków 1944 r. , wł. prywatna
Henryk Münch w areszcie, Kraków 1946 r., wł. prywatna
Henryk Münch, plac św. Ducha, Kraków grudzień 1959 r., wł. prywatna
Henryk Münch z rodziną, od prawej stoją syn Stefan i Henryk Münch, Kraków 1956–1959 r., wł. prywatna
PL
Skip to content