Logo Ocalić Pamięć

Dorota Franaszkowa z d. Girtler

Projekt „Ocalić pamięć” to cykl wywiadów filmowych ze świadkami historii z lat 1939-1956. Powstał aby zachować pamięć o bohaterkach i bohaterach z tego okresu i zapisać ich doświadczenia.

Na początku filmu pojawiają się logotypy: Muzeum Historii Polski, przedstawiający żółtą koronę, szare skrzydła i czerwoną literę “P” z polską flagą pośrodku oraz Patriotyzmu Jutra, na którym widzimy czarną literę “P”. Pod ikonami widnieje biały napis: Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Bohaterką filmu jest Dorota Franaszkowa z domu Girtler. Urodziła się w 1925, zmarła w 2021 roku. Była łączniczką Armii Krajowej, pseudonim “Stasia”, od 1944 r. w Samodzielnym Batalionie Partyzanckim “Skała”. Po wojnie pracowała jako nauczycielka języka polskiego.

Kobieta, mająca 89 lat, ujęta jest do ramion, ma zaczesane do tyłu, spięte, siwe włosy i łagodne spojrzenie. Jej usta są duże, ma na sobie kwadratowe okulary. Na pierwszym ujęciu jest ubrana w białą koszulę z niebieskimi, poziomymi pasami. W kolejnym ma na sobie seledynową koszulkę i duże drewniane korale. Początkowo siedzi na wprost kamery, na tle meblościanki. Następnie kadr skupia się na lewym profilu kobiety, tłem jest jasny materiał z nadrukowanymi łodygami z liśćmi w różnych odcieniach zieleni.

W trakcie trwania filmu kobieta pokazuje materiały z prywatnego archiwum, zdjęcia rodziny, legitymacje nadania odznak oraz dyplom ukończenia studiów.

Na zakończenie filmu pojawia się czarna plansza z niebieskim logo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz białe logo Fabryki Emalia Oskara Schindlera Lipowa 4. Na dole adres strony internetowej: www.ocalicpamiec.mhk.pl i rok produkcji – 2013.

Dorota Franaszkowa z d. Girtler

Ojciec Doroty – Michał Girtler z kolegą, lata 40. XX w., wł. prywatna
Wanda z Sikorskich Girtler, matka Doroty, lata 30. XX w., wł. prywatna
Rodzina Girtlerów lata 40. XX w., wł. prywatna
Dorota Girtler z Klementyną Zienkiewicz, 1944 r., wł. prywatna
Wanda Girtler, siostra Doroty, 1944 r., wł. prywatna
Dorota Girtler, 1945 r., wł. prywatna
Legitymacja nadania Dorocie Franaszkowej z d. Girtler Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami, Londyn, 1948 r., wł. prywatna
Legitymacja nadania Medalu Wojska, Londyn 1948 r., wł. prywatna
Dyplom ukończenia studiów, Kraków 1950 r., wł. prywatna
Legitymacja Armii Krajowej, Londyn 1968 r., wł. prywatna
PL
Skip to content