Logo Ocalić Pamięć

Teresa Siedlar-Kołyszko z d. Macak

Projekt „Ocalić pamięć” to cykl wywiadów filmowych ze świadkami historii z lat 1939-1956. Powstał aby zachować pamięć o bohaterkach i bohaterach z tego okresu i zapisać ich doświadczenia.

Na początku filmu pojawiają się logotypy: Muzeum Historii Polski, przedstawiający żółtą koronę, szare skrzydła i czerwoną literę “P” z polską flagą pośrodku oraz Patriotyzmu Jutra, na którym widzimy czarną literę “P”. Pod ikonami widnieje biały napis: Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Bohaterką filmu jest Teresa Siedlar. Urodzona w 1929, zmarła w 2022 roku. Była harcerka Szarych Szeregów – najmłodszej grupy wiekowej Zawisza, ps. „Skierka” i „Bystra”. Po II wojnie światowej była dziennikarką radiową. Kadr obejmuje ją od klatki piersiowej w górę. Siedzi blisko obiektywu, za nią na stoliku leży stos książek i stoi wysoki, mosiężny świecznik. Kobieta ma 85 lat, krótkie, kręcone blond włosy i pogodny wyraz twarzy. Ubrana jest w różowo-fioletową koszulę w kratę, rozpiętą pod szyją.

W trakcie trwania filmu pokazuje materiały z prywatnego archiwum, zdjęcia rodzinne oraz z zastępem harcerskim. Na zakończenie filmu pojawia się czarna plansza z niebieskim logo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz białe logo Fabryki Emalia Oskara Schindlera Lipowa 4. Na dole adres strony internetowej: www.ocalicpamiec.mhk.pl i rok produkcji – 2013.

Teresa Siedlar-Kołyszko z d. Macak

Anna Macak, matka Teresy, Kraków 1923 r., wł. prywatna
Teresa (trzecia od prawej) wraz z harcerzami i harcerkami Drużyny Zawiszy, Kraków 1943 r., wł. prywatna
Teresa ( trzecia od lewej) wraz z harcerzami i harcerkami Drużyny Zawiszy, Kraków 1943 r., wł. prywatna
Teresa (w środku) podczas koncertu w rodzinnym domu. Na skrzypcach grają: matka Teresy – Anna i druh Lucjan Leśniak ps. Zwinny, Kraków 1944 r., wł. prywatna
Teresa Macak (obecnie Siedlar- Kołyszko), Kraków 1943 r., wł. prywatna
PL
Skip to content