Logo Ocalić Pamięć

Projekt „Ocalić pamięć” to cykl wywiadów filmowych ze świadkami historii z lat 1939-1956. Powstał aby ocalić pamięć o bohaterkach i bohaterach z tego okresu i zapisać ich doświadczenia.

Na początku filmu pojawiają się logotypy: Muzeum Historii Polski, przedstawiający żółtą koronę, szare skrzydła i czerwoną literę “P” z polską flagą pośrodku oraz Patriotyzmu Jutra, na którym widzimy czarną literę “P”. Pod ikonami widnieje biały napis: Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Bohaterem filmu jest Stanisław Ptak. Urodził się w 1921, zmarł w 1994 roku. Był żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Ligi Walki z Bolszewizmem, więzieniem politycznym reżimu komunistycznego w latach 1946-1956, został zrehabilitowany w 1994 roku. O jego losach opowiada córka – Anna Ptak. Tłem jest pokój, a za nią znajdują się półki z książkami oraz brązowa szafa. Kobieta jest w średnim wieku, ujęta do ramion. Ma siwe włosy do brody, zaczesane na bok oraz lekki makijaż. Ubrana w kolorową, kraciastą marynarkę. W uszach ma małe, okrągłe kolczyki.

W trakcie trwania filmu pokazuje materiały z prywatnego archiwum, zdjęcia rodzinne oraz dokumenty ojca. Na zakończenie filmu pojawia się czarna plansza z niebieskim logo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz białe logo Fabryki Emalia Oskara Schindlera Lipowa 4. Na dole adres strony internetowej: www.ocalicpamiec.mhk.pl i rok produkcji – 2013.

Stanisław Ptak

Stanisław Ptak, ok. 1945 r., wł. prywatna
Stanisław Ptak z siostrą Aleksandrą i ojcem Stanisławem, Kraków 1946 r., wł. prywatna
Żona Stanisława – Helena lata 50. XX w., wł. prywatna
Prośba o ułaskawienie St. Ptaka napisane przez matkę Stanisława – Marię, Kraków 1947 r., wł. IPN w Krakowie
Prośba o ułaskawienie St. Ptaka napisane przez matkę Stanisława – Marię, Kraków 1947 r., wł. IPN w Krakowie
Prośba o ułaskawienie St. Ptaka napisane przez rektora UJ, Kraków 1947 r., wł. IPN w Krakowie
Prośba o ułaskawienie napisane przez samego Stanisława, Kraków 1947 r., wł. IPN w Krakowie
Stanisław z córkami, lata 70., wł. prywatna
Stanisław wśród byłych partyzantów podczas uroczystości z okazji otrzymania Krzyża AK (m. in. od lewej Krystyna Kapłańska, Stanisław Ptak, Maria Ptak – matka Stanisława, Władysław Pawełczyk ps. Pirat) Kraków 1973 r., wł. prywatna
Stanisław Ptak z kolegą, lata 70. XX w., wł. prywatna
Stanisław z kolegami (ps. Gacek i Władysławem Fajkowskim ps. Śmiały), lata 70. XX w., wł. prywatna
Stanisław Ptak, lata 70. XX w., wł. prywatna
Agarówka, mieszkanie Stanisława, z jego obrazami na ścianie, lata 80. XX w., wł. prywatna
Stanisław Ptak, lata 90. XX w., wł. prywatna
PL
Skip to content