Logo Ocalić Pamięć

Projekt „Ocalić pamięć” to cykl wywiadów filmowych ze świadkami historii z lat 1939-1956. Powstał aby zachować pamięć o bohaterkach i bohaterach z tego okresu i zapisać ich doświadczenia. Na początku filmu pojawia się czarna plansza z białym napisem “Rena Birnhack, z domu Wohlfeiler, ocalona przez Oskara Schindlera”.

Bohaterką filmu jest Rena Birnhack, urodzona w styczniu 1927 roku. Była więźniarką niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Płaszów, Auschwitz-Birkenau i Brünnlitz, została ocalona przez Oskara Schindlera. Kadr obejmuje ją od ramion w górę. Siedzi w zielonym fotelu, w tle brązowa kotara. Kobieta ma 88 lat i krótkie, kręcone, brązowe włosy. Jej usta pomalowane są różową szminką. Ubrana jest w biały sweter i czarną marynarkę.

W trakcie trwania filmu pokazuje materiały z prywatnego archiwum, zdjęcia rodziny i Krakowa.

Na zakończenie filmu pojawia się czarna plansza z niebieskim logo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz białe logo Fabryki Emalia Oskara Schindlera Lipowa 4. Na dole data powstania filmu – 2016.

Rena Birnhack z d. Wohlfeiler

Ojciec Reny – Ignacy Wohlfeiler, Kraków ok.1941 r., wł. ANK
Rena i Halina Wohlfeiler z pieskiem Kropelką na Rynku Głównym, Kraków przed 1939, wł. prywatna
Siostra Reny – Halina Wohlfeiler, Kraków ok. 1941 r., wł. ANK