Logo Ocalić Pamięć

Bernard Offen

Projekt „Ocalić pamięć” to cykl wywiadów filmowych ze świadkami historii z lat 1939-1956. Powstał, aby ocalić pamięć o bohaterkach i bohaterach z tego okresu i zapisać ich doświadczenia.

Na początku filmu pojawia się logotyp Muzeum Krakowa przedstawiający dwie stylizowane litery “M” i “K” oraz link do strony internetowej www.ocalicpamiec.muzeumkrakowa.pl

Bohaterem filmu jest Bernard Offen. Urodził się 17 kwietnia 1929 roku. Był więźniem pięciu niemieckich nazistowskich obozów: Julag I, AL/KL Plaszow, KL Mauthausen, KL Auschwitz-Birkenau i KL Dachau.

To dziewięćdziesięciojednoletni mężczyzna o długich, siwych włosach spiętych z tyłu głowy w kucyk, pociągłej twarzy i niebieskich oczach. Ubrany w niebieską, kwiecistą koszulę z krótkim rękawem, widoczne są szerokie, szare szelki od spodni. Siedzi na krześle przy stoliku w ogrodzie. W filmie są ujęcia, w których Bernard oprowadza widza po terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy później obozu koncentracyjnego Plaszow.

Po wywiadzie filmowym pojawia się krótka informacja o powojennych losach Bernarda Offena, który w 1951 roku, przez Anglię wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Następnie na czarnym tle wymienione są osoby zaangażowanie w powstanie filmu: Beata Łabno (koncepcja, konsultacja naukowa), Edward Smyła, ArtMundi Film & Visuals (realizacja) i podziękowania dla Krystyny Jakóbiec za organizację wywiadu.

Na koniec pojawiają się: logotyp przedstawiający stylizowane litery „M” i „K” i usytuowany pod nim napis: „Muzeum Krakowa”, „rok produkcji 2020” oraz link do strony internetowej: www.ocalicpamiec.muzeumkrakowa.pl

Bernard Offen

Jakub Offen, ojciec Bernarda, Kraków, ok. 1940 r., wł. Archiwum Narodowego w Krakowie
Salomon Offen, brat Bernarda, Kraków, ok. 1940 r., wł. Archiwum Narodowego w Krakowie
Natan Offen, brat Bernarda, Kraków, ok. 1940 r., wł. Archiwum Narodowego w Krakowie
Mariem Offen, siostra Bernarda, Kraków, ok.1940 r., wł. Archiwum Narodowego w Krakowie
Bernard Offen z braćmi: (od lewej) Natanem i Salomonem,  Londyn, 1950 r., wł. prywatna
PL
Skip to content