O projekcie
Znajdziecie tu zamknięte w krótkich, filmowych formach bezcenne opowieści świadków tamtych wydarzeń. Historie, z których każda mogłaby się zaczynać od słów: ja byłem, ja widziałam, ja doświadczyłem, ja przeżyłam.
Nic nie zastąpi pamięci, wspomnień, dobrych i złych, przechowywanych głęboko w duszach tych, którzy przetrwali. Czas działa na naszą niekorzyść, a więc śpieszmy się słuchać ludzi…
Projekt „Ocalić pamięć” to filmowy zapis wspomnień Krakowian o doświadczeniach lat 1939 – 1956, czyli z czasów okupacji i stalinowskiego terroru.
Popatrzcie i posłuchajcie co mówią o swoich doświadczeniach kobiety i mężczyźni, mieszkańcy Krakowa, partyzanci, żołnierze Armii Krajowej, harcerze Szarych Szeregów, albo po prostu dzielni ludzie, którzy przeżyli dzięki własnej woli przetrwania. Tak jak Yanina Leiman (dziś Ecker), żydowska dziewczynka, której z narażeniem własnego życia pomagało polskie małżeństwo – Józefa i Tadeusz Latawcowie. Bohaterom naszych filmów udało się przeżyć wojnę, a potem stalinowskie represje, które w przypadku Stanisława Ptaka i Henryka Müncha zakończyły się dziesięcioletnią odsiadką w więzieniach PRL-u. Józef Ostafin – wspominany dziś przez swoją córkę – nie doczekał naszych czasów. Dostał wyrok śmierci, który wykonano w 1947 roku w Krakowie.
Czy my w podobnej sytuacji mielibyśmy tyle samo odwagi?
Warto się nad tym zastanowić i rozmawiać nie tylko na forum publicznym, ale także we własnej rodzinie.
Dziękujemy naszym bohaterom, za to, że chcieli podzielić się z nami swoimi wspomnieniami.